Американський журналіст Бред Штульберг дає корисні поради:
(зі статті “A Guide to Developing a Deep Reading Habit” Бреда Штульберга, автора матеріалів для Outside, New York, Forbes, The Harvard Public Health Review)
⠀
Не залишайте в кімнаті цифрових пристроїв під час читання.
Навіть якщо ваш телефон вимкнено, а ноутбук закрито, один лише погляд на ці пристрої відволікає вас від глибокого читання. Краще зберігайте їх в окремій кімнаті.
⠀
Користуйтеся ручкою або маркером.
Існує два види читання – активне та пасивне. Аби краще зрозуміти та запам’ятати інформацію з книжки, варто вдатися до активного читання та робити в ній помітки, нотувати цікаві думки тощо. Це допоможе вам зануритися у тему книги.
⠀
Тримайте поруч зошит для нотаток.
Навіть якщо ви повністю зайняті читанням, у вас з’являються випадкові думки: те, що забули зробити; список товарів, які треба купити; ідеї для вашого наступного великого проєкту тощо. Запишіть це все у зошит, аби не тримати в голові. Й спокійно повертайтеся до книги.
⠀
Читайте принаймні 30 хвилин.
Немає нічого поганого в тому, аби читати в перервах між роботою, або слухати аудіокнигу, гуляючи з собакою чи виконуючи домашні справи, але це не те саме, що глибоке читання. Це схоже на спортивні вправи. Немає нічого поганого в тому, аби іноді знаходити час на десять віджимань, але це не те саме, що цілеспрямоване та навмисне тренування.
⠀
Подумайте про глибоке читання як про м’яз: вам потрібно його тренувати.
Здатність приділяти повну увагу та захоплюватися книгою формується з часом. Спочатку це може бути важко, але згодом стає легше. Наберіться терпіння і дотримуйтесь регулярності. Зазвичай людям потрібно від трьох до чотирьох тижнів, аби вони сформували звичку глибокого читання. Якщо ви відчуваєте деяку іржавість, обов’язково починайте з книг, які справді зацікавлять вас.
⠀
Читайте якомога більше.
Книги — це можливість перейняти знання та досвід кращих експертів, розширити власний світогляд та розібратися у будь-якій темі. Користуйтеся цим!
За матеріалами Prometheus: